Wyniki monitoringu KRRiT

krrit-logo

Na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji opu-blikowano wyniki monitoringu prowadzonego w okresie od 10 do 23 maja, czyli bezpośrednio przed tegorocznymi wyborami do Parlamentu Europej-skiego.

W badaniu skoncentrowano się na przebiegu kampanii wyborczej w mediach publicznych i komercyjnych, analizując główne wydania serwisów informacyjnych oraz audycje o tematyce wyborczej (w tym debaty z udziałem eurokandy-datów). Monitoring posłużył także do zdiagnozowania obecności kobiet w kampanii wyborczej.

"Analiza kampanii do Parlamentu Europejskiego prowadzona była zgodnie z artykułem 21 Ustawy o radiofonii i telewizji, który w punkcie 1 określa misję nadawcy publicznego.   W trakcie prowadzonych badań KRRiT przyjęła, że audycje nadawców publicznych i komercyjnych będą analizowane według tych samych kategorii ustawowych: pluralizmu, bezstronności, wyważenia, niezależności, innowa-cyjności, jakości oraz integralności. Nadawcy publiczni są ustawowo zobligowani do realizacji misji publicznej, natomiast w przypadku nadawców komercyjnych kategorie składające się na pojęcie misji można potraktować jako nieobowiązkowe, ale pożądane cechy przekazu informacyjnego i publicystycznego. Przyjęty na potrzeby badania klucz służył do porównywania badanych audycji i programów".

Szczegółowe informacje – w tym raport podsumowujący – można znaleźć na stronie KRRiT. 

Facebook Slider
Facebook Slider

Facebook Slider