Z dumą informujemy, że „Political Communication” opublikowało artykuł, którego współautorem jest prof. Tomasz Gackowski.
Publikacja nosi tytuł: „Effects of Over-Time Exposure to Partisan Media and Coverage of Polarization on Perceived Polarization”.
Z przyjemnością informujemy, że XV Ogólnopolska Konferencja Metodologiczna Medioznawców odbędzie się w dniach 21-22 listopada 2024 roku w Warszawie.
Temat przewodni konferencji:
"W ŚWIECIE CYFROWYCH KULTUR: TOŻSAMOŚĆ, PRYWATNOŚĆ, WŁADZA"
Kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim chcielibyśmy zostać? W dobie cyfrowych kultur te pytania nabierają nowego, szerszego znaczenia. Zapraszamy do udziału w fascynującej dyskusji na temat:
Z radością informujemy, że członkowie zespołu LBM UW będą współgospodarzami minitracku „Biometrics in Product and Service Design” podczas 57th Hawaii International Conference on System Sciences (HICSS-57) w styczniu 2024 r.!
Minitrack będzie poświęcony najnowszym badaniom, wykorzystującym dane pozyskane w pomiarach biometrycznych i behawioralnych, w projektowaniu produktów i usług. Jest zaplanowany jako część tracku „Decision Analytics and Service Science” na konferencji HICSS-57.
Funkcje co-chairs minitracku będą pełnić: prof. Caja Thimm (Uniwersytet w Bonn), dr hab. Piotr Siuda (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), dr hab. prof. UW Tomasz Gackowski (Uniwersytet Warszawski) oraz dr Karolina Brylska (Uniwersytet Warszawski).
Można się już rejestrować na to wydarzenie: https://hicss.hawaii.edu/
Serdecznie zapraszamy!
Spotkajmy się tradycyjnie w listopadzie!
Zapraszamy serdecznie na XIV Ogólnopolską Konferencję Metodologiczną Medioznawców oraz 13. edycję warsztatów metodologicznych, które odbędą się 23 i 24 listopada 2023 na Uniwersytecie Warszawskim. Tegoroczne wydarzenie chcemy poświęcić nowoczesnym badaniom medioznawczym z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości oraz biometrycznych analiz respondentów. Zapraszamy także do wspólnego świętowania 10. rocznicy istnienia Laboratorium Badań Medioznawczych.
Tegoroczne wydarzenie (tym razem w czwartym tygodniu listopada) odbędzie się pod hasłem „Od gazety do sztucznej inteligencji. Ewolucja współczesnych badań nad mediami”. Zapraszamy do lektury tekstu przewodniego XIV OKMM, który w tym roku zawiera pewną niespodziankę: https://okmm.lbm.uw.edu.pl/.
Pierwszego dnia #OKMM (23 listopada) odbędą się warsztaty metodologiczne – w tym roku zajmiemy się sztuczną inteligencją. Następnie, po warsztatach zapraszamy do dyskusji poświęconej ewolucji badań nad mediami w ostatnich latach. Przy tej okazji z przyjemnością powspominamy też z Państwem 10-lecie działania Laboratorium Badań Medioznawczych. Drugi dzień (24 listopada) tradycyjnie poświęcimy obradom plenarnym.
Raz jeszcze serdecznie zapraszamy w gościnne progi Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW. Mamy nadzieję na inspirujące dyskusje i wspólne świętowanie.
Do zobaczenia w listopadzie!
Organizatorzy OKMM
Zespół Laboratorium Badań Medioznawczych w składzie: prof. UW dr hab. Tomasz Gackowski, mgr Marcin Łączyński i inż. Adam Balcerzak wziął udział w konferencji #WaMaMarketing w Olsztynie w dniu 14 marca 2023 r.
Nasza ekipa pod kierownictwem prof. UW dr. hab. Tomasza Gackowskiego zaprezentowała rozwiązania techniczne z zakresu biometrii i Virtual Reality wraz z ich zastosowaniami badawczymi i marketingowymi.
W imieniu "Magazynu Medioznawcy", który jest patronem medialnym wydarzenia, zapraszamy do udziału w VI Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Nauka o informacji (informacja naukowa) w okresie zmian. Nauka wobec współczesności: Wojny informacyjne". Konferencja, która odbędzie się w dn. 18-19 maja 2023 r., jest organizowana przez Katedrę Informatologii Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wszystkie szczegóły na temat konferencji oraz formularz rejestracyjny znajdą Państwo w załączonych plikach, na stronie internetowej: https://infowars.wdib.uw.edu.pl/ oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2076849605850718?active_tab=about.
Wojna sprawiła, że Polacy niepokoją się o swoją przyszłość – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Laboratorium Badań Medioznawczych Uniwersytetu Warszawskiego.
Przeprowadzony przez zespół Laboratorium Badań Medioznawczych sondaż jest ciekawą ilustracją opinii Polek i Polaków na temat tego, jak wojna rosyjsko-ukraińska wygląda widziana przez okna ich domów i ekrany ich smartfonów – mówi dr Karolina Brylska (Uniwersytet Warszawski, zastępca kierownika Laboratorium Badań Medioznawczych UW)
Po dwóch latach walki z pandemią, w okresie wielkiej niepewności, wydaje się, iż wojna w Ukrainie zaczyna przelewać czarę goryczy i może to powodować wiele przełomów oraz przewartościowań, zarówno w życiu społecznym, gospodarczym, jak i politycznym, w najbliższych miesiącach – wskazuje prof. UW. dr hab. Tomasz Gackowski (Uniwersytet Warszawski, kierownik Laboratorium Badań Medioznawczych UW).
Trzeci tydzień listopada na stałe wpisał się już do medioznawczego kalendarza – to czas, w którym Laboratorium Badań Medioznawczych UW organizuje Ogólnopolską Konferencję Metodologiczną Medioznawców.
Pierwszego dnia #OKMM (17 listopada) odbędą się warsztaty metodologiczne, poświęcone tym razem analizie retorycznej. Więcej szczegółów dotyczących warsztatów pojawi się wkrótce na stronie wydarzenia.
Natomiast drugiego dnia #OKMM (18 listopada) odbędą się obrady plenarne.
Zapraszamy do składania zgłoszeń za pomocą formularza rejestracyjnego. Termin zgłoszeń upływa 1 października br.
Artykuły nadesłane po konferencji zostaną, po uzyskaniu pozytywnych recenzji, opublikowane w jednym z wiodących czasopism medioznawczych (szczegóły na ten temat podamy wkrótce).
Więcej informacji: tekst przewodni, formularz rejestracyjny, ważne daty znajdą Państwo na stronie konferencji:
https://sites.google.com/uw.edu.pl/xiii-okmm
12 marca 2022 r. odbyły się, zorganizowane przez Laboratorium Badań Medioznawczych Uniwersytetu Warszawskiego, warsztaty poświęcone tematyce wirtualnej rzeczywiści, zatytułowane Metaverse as a promise of a bright future?– social interactions in a world of isolation. Warsztaty stanowiły integralną część konferencji 29th IEEE Conference on Virtual Reality + 3D User Interfaces, która odbyła się w dniach 12-16 marca br. w formule zdalnej (choć pierwotnie planowano hybrydową, z możliwością stacjonarnego pobytu w Christchurch w Nowej Zelandii). Konferencja organizowana jest cyklicznie przez największe tego typu stowarzyszenie naukowe IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers), zrzeszające specjalistów w zakresie elektroniki, inżynierii komputerowej i informatycznej, elektrotechniki i pokrewnych dziedzin. Warsztaty realizowane przez LBM UW (jak i pozostałe towarzyszące konferencji) zostały wyłonione w drodze konkursu – wzięło w nich udział 45 uczestników z kilkudziesięciu ośrodków akademickich na całym świecie.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z załączoną recenzją raportu „Digital Poland” 2021 – „Dezinformacja oczami Polaków”. Recenzję przygotował prof. UW dr hab. Tomasz Gackowski, Uniwersytet Warszawski, kierownik Laboratorium Badań Medioznawczych UW.
Link do raportu: https://digitalpoland.org/publikacje
Laboratorium Badań Medioznawczych UW zaprasza na warsztaty „Metaverse as a promise of a bright future? – social interactions in a world of isolation”, który odbędzie się podczas największego kongresu związanego z rzeczywistością wirtualną „IEEE Conference on Virtual Reality and 3D User Interfaces”.
Warsztaty online, będą przestrzenią do dyskusji i namysłu nad zagadnieniami społecznego funkcjonowania w świecie Metaverse. Wydarzenie zostało zaprojektowane tak, by umożliwić badaczom interakcję w trzech autonomicznych i interaktywnych formach: prelekcje połączone z sesjami Q&A, eksperyment uwzględniający obserwację uczestniczącą w środowisku VR oraz sesje dyskusyjne.
Wszelkie informacje znajdą Państwo w zaproszeniu oraz na stronach:
https://workshop.htt.events/ oraz https://ieeevr.org/2022/
W prestiżowym czasopiśmie naukowym „Political Behavior” (ISSN 1573-6687; Impact Factor 3,169) ukazał się artykuł pt. The (Null) Effects of Happiness on Affective Polarization, Conspiracy Endorsement, and Deep Fake Recognition: Evidence from Five Survey Experiments in Three Countries współautorstwa prof. ucz. dr. hab. Tomasza Gackowskiego - kierownika Laboratorium Badań Medioznawczych.
Artykuł jest dostępny pod linkiem: https://link.springer.com/article/10.1007/s11109-021-09701-1#Ack1
Czasopismo "Political Behavior" znajduje się na liście ministerialnej z przypisaną punktacją 200 pkt.
Oddajemy w Państwa ręce tom o tytule „Media Varia. Jednostki – społeczeństwa – technologie”, będący plonem IX i X Ogólnopolskich Konferencji Metodologicznych Medioznawców.
Niniejszy tom pokazuje tak naprawdę ogromną moc mediów. Ich różnorodność oraz ekspansywność w życiu społecznym czyni je jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym czynnikiem determinującym sposób funkcjonowania współczesnego człowieka – człowieka hipermedialnego.
Widzimy i rozumiemy to tym bardziej teraz, gdy oddajemy w Państwa ręce publikację, nad którą pracowaliśmy w okresie historycznym dla ludzkości – pandemii koronawirusa oraz bezprecedensowych w nowoczesnej historii lockdownach całych państw, gospodarek i społeczeństw.
Dzięki mediom i nowoczesnym technologiom czas rozłąki i samotności wydawał się lżejszy do zniesienia. Jak bardzo nas ten okres zmienił? Warto w trakcie lektury tego tomu pamiętać o tym kontekście oraz spostrzeganej wciąż omnipotencji współczesnych mediów i technologii.
Polacy nie wierzą w obiektywizm polskich serwisów informacyjnych w kontekście relacjonowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Laboratorium Badań Medioznawczych Uniwersytetu Warszawskiego.
Celem badania było ustalenie, jaka jest opinia Polaków na temat Święta Niepodległości i sposobów jego przedstawienia przez media. W raporcie prezentujemy najważniejsze ustalenia z przeprowadzonego sondażu.
Polacy zgłaszają wyraźne wotum nieufności wobec telewizyjnych nadawców. W tym kontekście dostrzegam zresztą pewien paradoks – otóż w niektórych wypowiedziach respondentów pobrzmiewa echo narracji głównych serwisów informacyjnych, pojawiają się głośne medialne określenia, epitety. Oceniamy zatem stacje telewizyjne jako niedochowujące bezstronności, a jednocześnie niejako przesiąkamy przekazami, które te stacje generują – mówi dr Karolina Brylska (Uniwersytet Warszawski, zastępca kierownika Laboratorium Badań Medioznawczych UW)
Zapraszamy do zapoznania się z nowym artykułem naukowym autorstwa dr hab. Tomasza Gackowskiego i dr Karoliny Brylskiej, opublikowanym w "Journalism" SAGE Journal pt. ‘Machiavellian Russia’ in the Crimean conflict: Clarification of strategic narratives analysis method DOI: https://doi.org/10.1177%2F1464884920928157
W dniu 26 listopada 2019 r. o godz. 17.00 na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego odbył się wernisaż obrazów p. Barbary Dybały pt. „Kobieta Współczesna”. Organizatorem wystawy było Laboratorium Badań Medioznawczych Uniwersytetu Warszawskiego. Wernisaż otworzyli prof. Janusz Adamowski, Dziekan Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW oraz dr hab. Tomasz Gackowski, kierownik Laboratorium Badań Medioznawczych UW. Obrazy będą prezentowane we foyer budynku d. Łaźni Majewskiej (ul. Bednarska 2/4, Warszawa) do końca 2019 r. Poniżej zamieszczamy tekst przewodni autorki prac, krótki opis każdego obrazu oraz życiorys (po polsku i po włosku). W dalszej części zamieszczamy także słowo wstępu do wystawy wygłoszone przez dr hab. Jacka Wasilewskiego podczas wernisażu. Zapraszamy na wystawę.
Tomasz Gackowski bierze udział w tegorocznej, międzynarodowej konferencji IAMCR (The International Association for Media and Communication Research) w Madrycie. Głównym tematem konferencji IAMCR 2019 jest komunikacja, technologia i ludzka godność.
Walka z dezinformacją, nowe modele zarządzania mediami, cyfrowa transformacja medialnego krajobrazu – to tylko niektóre z tematów kongresu Europejskiego Stowarzyszenia Zarządzania Mediami (EMMA - European Media Management Association). W wydarzeniu, które w tym roku odbyło się na Politechnice Cypryjskiej (#emmacyprus), wzięło udział ok. 300 prelegentów z Europy, USA, Japonii, Egiptu, Iranu, i Kataru. Wśród nich przedstawiciele Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW, a jednocześnie zespołu Laboratorium Badań Medioznawczych – Marlena Sztyber i Dagmara Sidyk.
Odbywająca się już po raz czwarty ogólnopolska konferencja naukowa Cyber+Media to inicjatywa podejmująca rozważania związane z szeroko pojętymi społecznymi aspektami cyfryzacji i wpływem nowych technologii na zmiany zachodzące w społeczeństwie. Tegoroczne spotkanie odbędzie się 8 czerwca 2019 r. w Lublinie. Gośćmi honorowymi wydarzenia będą prof. Jacek Dąbała (KUL), prof. Iwona Hofman (UMCS) oraz dr hab. Andrzej Radomski (UMCS). Organizatorem konferencji jest Fundacja na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL.
Wśród zagadnień poruszanych podczas wydarzenia znajdują się między innymi kwestie z zakresu współczesnej kultury rozwijającej się na fundamencie technologii cyfrowych, w szczególności historii i teorii mediów, teorii komunikowania, kultury uczestnictwa, Internetu i mediów społecznościowych (cyberprzemoc, zarządzanie mediami społecznościowymi), historii i teorii gier komputerowych, sztuki nowych mediów (nowe media i kultura cyfrowa), cyfryzacja a digitalizacja, przemysłów kreatywnych (nowoczesne strategie marketingowe).
Uczestnicy konferencji mają możliwość przedstawienia prac przeglądowych, prezentacji wyników badań własnych oraz uzyskanych w ramach realizacji prac dyplomowych i doktorskich, jak również zaprezentowania zainteresowań naukowych.
Aby wziąć udział w konferencji należy zarejestrować się drogą elektroniczną poprzez formularz dostępny na stronie internetowej. Rejestracja odbywa się do 14 maja 2019 r.
Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w wydarzeniu. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: https://www.cyber-media.pl/
Zapraszamy do obejrzenia filmu promującego Laboratorium Badań Medioznawczych. Klip został zrealizowany przez studentów prof. Clinta Jonesa z City Collage Plymouth. Zdjęcia realizowano w marcu podczas kilkudniowej wizyty w ramach programu Erasmus.
Ukazała się kolejna publikacja, będąca owocem dorocznej Ogólnopolskiej Konferencji Metodologicznej Medioznawców i towarzyszących jej warsztatów metodologicznych (tym razem VIII OKMM, 16–17 listopada 2017 roku, Uniwersytet Warszawski). Tym razem podczas konferencji, warsztatów i w publikacji podjęto analizy dotyczące idei aplikacji i ich funkcjonalności. Ta przestrzeń naukowej eksploracji wydaje się szczególnie istotna w czasach postępującej mediatyzacji kolejnych obszarów życia. Technologiczny postęp, globalizacja, konwergencja i mediatyzacja zmieniają sposoby percepcji świata przez człowieka, a jednym z kluczowych nowoczesnych narzędzi technologicznych staje się aplikacja. Tymczasem słowo aplikacja – pomimo częstego wykorzystywania – nie jest definiowane jednoznacznie, a zmieniające się dynamicznie funkcjonalności aplikacji tworzą nie tylko nowe możliwości, ale i nowe zagrożenia dla użytkowników. Dlatego podjęcie naukowej refleksji dotyczącej tych nowoczesnych narzędzi wydaje się użyteczne i interesujące.
Z końcem 2018 r. ukazała się kolejna publikacja zespołu Laboratorium Badań Medioznawczych UW – monografia wieloautorska zatytułowana „Ćwierkający Donald Trump. Czym jest Twitter dla użytkowników, dziennikarzy i prezydenta USA? Od analizy dyskursu po badania okulograficzne” (T. Gackowski, K. Brylska, M. Patera i inni; recenzowana przez dr hab. Agnieszkę Hess z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. dra hab. Radosława Pawelca z Uniwersytetu Warszawskiego). Autorzy poddają wieloaspektowemu oglądowi interesujący fenomen medialno-polityczny, jakim jest wykorzystywanie mediów społecznościowych (na przykładzie Twittera) jako narzędzia kształtowania nowoczesnej „miękkiej siły” (soft power). Koncept ten opie¬ra się na zdolności kształtowania preferencji innych ludzi i podmiotów bez użycia nacisku czy przemocy, a raczej za pomocą zasobów kulturowych danego kraju. W tym procesie wykorzystuje się rozmaite praktyki dyplomatyczne i narzędzia komunikacji użyteczne na poziomie międzynarodowym, w tym Twittera, którego rosnące znaczenie w prowadzeniu dyplomacji publicznej oddaje coraz popularniejszy termin „Twiplomacy”.
Informujemy, że ukazała się nowa publikacja Laboratorium Badań Medioznawczych UW – wieloautorska monografia zatytułowana „Korzystanie z mediów społecznościowych jako praktyka społeczna różnych pokoleń medialnych”.
Książka jest dostępna jako publikacja elektroniczna tutaj.
Członkowie zespołu Laboratorium Badań Medioznawczych UW wzięli udział w ważnym wydarzeniu: połączonych konferencjach 6th Polish Eyetracking Conference & 2nd Earli SIG 27 Conference. Dr hab. Tomasz Gackowski i dr Karolina Brylska podczas prezentacji - w roli keynote speakers - przedstawili wyniki badań biometrycznych dotyczących osób grających w FIFA 18.
Wizyta Donalda Trumpa w Warszawie była szeroko komentowanym wydarzeniem zarówno w polskich, jak i zagranicznych mediach. Zbiegła się ona z tzw. szczytem Trójmorza, a co więcej 45. Prezydent USA właśnie w Polsce wygłosił swoje pierwsze przemówienie na kontynencie europejskim. Nic zatem dziwnego, że wizytę analizowały także polskie tygodniki opinii.
Żyjemy w dobie mediów internetowych. Z ostatniego badania sprzedaży polskich dzienników (czerwiec 2017) wynika, że wszystkie badane tytuły zanotowały spadki. Najlepiej sprzedającą się gazetą codzienną jest „Fakt” - średnia sprzedaż ogółem tego tytułu w czerwcu 2017 roku osiągnęła liczbę 260 021 egzemplarzy (spadek o 3,71 proc. względem czerwca 2016 roku). Najlepiej sprzedającą się gazetą sportową w Polsce pozostaje „Przegląd Sportowy”. W czerwcu 2017 roku ogółem sprzedano średnio 26 101 egzemplarzy tego dziennika - spadek w porównaniu do tego samego miesiąca poprzedniego roku wyniósł aż 24,44 procent.[1]
Znaczenie programów informacyjnych
Programy informacyjne są głównym elementem ramówek największych polskich stacji. Pasmem najbardziej eksponowanym i prestiżowym. Świadczy o tym ich miejsce w tzw. prime time[1], czyli czasie największej dziennej oglądalności transmisji telewizyjnych.[2] Kolejnym dowodem jest silna ekspozycja głównych prezenterów. Stają się oni symbolem programu, prowadząc inne wydarzenia, reklamują również swoje pierwotne pasmo. Warto także zwrócić uwagę na nakłady finansowe na realizację tych programów i gaże gospodarzy, które zdecydowanie przewyższają wynagrodzenia innych pracowników telewizji.[3]
Seksizm w świecie mediów i reklam to zjawisko znane od lat. Jego łagodniejsze i ostrzejsze formy można znaleźć w większości państw świata, ale tematem tego artykułu będzie tylko jeden z nich - Czechy. W tym stosunkowo niewielkim kraju, zamieszkanym przez około dziesięć milionów osób, można znaleźć zadziwiająco wiele przykładów seksizmu oczywistego, niecenzurowanego, a momentami nawet szokującego.