Blogi

O nas

„Magazyn Medioznawcy”, wpisany do rejestru dzienników i czasopism 2.06.2016 r. postanowieniem Sądu Okręgowego w Warszawie i dostępny pod adresem medioznawca.com, to przestrzeń do publikowania artykułów autorstwa aktywnych i zaangażowanych badaczy. Wśród nich znajdują się naukowcy, praktycy, ale także studenci - członkowie zespołu Laboratorium Badań Medioznawczych, angażujący się w złożone projekty badawcze i rozwijający swoje analityczne umiejętności pod okiem akademików z Uniwersytetu Warszawskiego.

Twórców „Magazynu Medioznawcy” łączy przekonanie, że w obszarze nauk o mediach jest mnóstwo do odkrycia, dlatego wspólnie badają, eksperymentują i opisują.

Idea „Magazynu Medioznawcy” sprowadza się przede wszystkim do dostarczania ciekawych, pogłębionych refleksji (analiz, ekspertyz, ale również i opinii) na temat funkcjonowania współczesnych mass mediów oraz roli, jaką odgrywają w społeczeństwach XXI wieku.  

Uwaga twórców „Magazynu Medioznawcy” będzie ogniskować się wokół kilku zagadnień – ich medioznawczych wymiarów: polityki (postpolityki), kultury (popkultury), ekonomii (giełdy) oraz oczywiście samych mediów – tych instytucjonalnych, ale również alternatywnych, nowych mediów.

Istotnym celem magazynu jest również integracja polskiego oraz międzynarodowego środowiska medioznawczego czy też szerzej badaczy mediów, którzy rekrutują się przecież z bardzo wielu stowarzyszonych z naukami o mediach dyscyplin naukowych z pogranicza obszaru nauk humanistycznych, społecznych, ale również coraz bardziej technicznych.

Wortal składa się z kilkunastu podstron, z których większość ma charakter dynamiczny i stale aktualizowane treści. Na stronie głównej publikowane są analizy i ekspertyzy, tj. informacje o różnych projektach badawczych, ciekawych raportach, konferencjach i sympozjach, wyimki z najważniejszych artykułów poświęconych medioznawstwu (ang. media studies, niem. medienwissenschaft).

Podstrona Archiwum gromadzi archiwalne numery „Magazynu Medioznawcy”, w których można odnaleźć teksty z blogów, notki informacyjne, analizy wydarzeń i zjawisk związanych z szeroko rozumianą komunikacją społeczną i funkcjonowaniem mediów masowych.

W zakładce Zespół przedstawiamy twórców „Magazynu Medioznawcy” – grupę akademików publikujących własne teksty i recenzujących artykuły młodszych kolegów oraz zespół studentów i doktorantów zrzeszonych wokół Laboratorium Badań Medioznawczych UW. Pod każdym biogramem zamieszczane są na bieżąco wybrane artykuły, sprawozdania, recenzje i raporty, ale również fragmenty monografii danego autora, z możliwością czytania ich online. Każda publikacja skrywa hiperłącze do konta dedykowanego wortalowi medioznawca.com na Scribd.com, gdzie zamieszczanych jest większość publikacji członków zespołu. Część publikacji w formie edytowalnych plików pdf dostępna jest również w Repozytorium CEON.

Analizy i opinie badaczy odnaleźć można zarówno na stronie głównej, jak i w podstronach blogowych. Blogi – do wyboru aż kilkanaście - to podstrony prowadzone przez członków zespołu „Magazynu Medioznawcy”, służące prezentacji autorskich tekstów i opinii w pewnych obszarach związanych z mediami. Badacze dzielą się tu swoimi przemyśleniami i wiedzą, pragnąc jednocześnie zachęcić do dyskusji i komentowania.

Zakładka Badania służy do informowania o bieżącej aktywności badawczej – projektach, sympozjach, raportach – zespołu „Magazynu Medioznawcy” i Laboratorium Badań Medioznawczych UW.

Wreszcie podstrona Polecamy to nasze rekomendacje – z przyjemnością odsyłamy do różnych stron internetowych, wortali, profili, słowem: do ciekawych i inspirujących miejsc w przestrzeni wirtualnej, które powinni znać wszyscy ci, którzy chcą badać, a przede wszystkim zrozumieć media, komunikację oraz komunikowanie.

Co ważne – każdy artykuł i wpis w całym wortalu można polubić i ustosunkować się do niego w mediach społecznościowych. Odsłony medioznawca.com – „Magazynu Medioznawcy” dostępne są na FacebookuTwitterze oraz YouTubie. Ponadto podstrony blogowe – Blog medialny oraz Emocje pod krawatem – mają swoje przedłużenie w postaci fanpage'y na FB. Prezentacje konferencyjne członków zespołu redakcyjnego można znaleźć w portalu Slideshare.

Zachęcamy do subskrypcji newslettera „Magazynu Medioznawcy” (prosta rejestracja przez okno dostępne w prawym górnym rogu strony głównej), w którym na bieżąco informujemy o nowych artykułach, analizach i raportach publikowanych przez członków zespołu.

Zapraszamy do odwiedzania i interakcji!

Zespół medioznawca.com [Kontakt]

Blogi

 

gackowskiNazwa bloga: Emocje pod krawatem

Autor: dr Tomasz Gackowski

Kilka słów o blogu:
Pieniądze, a więc mamona, szmal, hajs, forsa, kapusta, kapucha, siano, kasa, sałata, flota, wreszcie finanse czy też kapitał. Te wszystkie słowa to oczywiście synonimy pieniędzy. O czym więc będzie ten blog? Ano właśnie o pieniądzach, w szczególności o kapitale, finansach, pasywach i aktywach, zysku, stracie, przychodach, kosztach, wreszcie giełdzie, funduszach inwestycyjnych, złocie, surowcach – słowem: o ekonomii. Jednak nie będzie to blog ekonomiczny sensu stricto. Będzie to blog poświęcony – jak wskazuje jego nazwa – giełdzie, polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych – a zwłaszcza jej szczególnemu aspektowi, a mianowicie komunikacji giełdowej.


brylskaNazwa bloga: Słowem o mediach

Autor: dr Karolina Brylska

Kilka słów o blogu:
W Paryżu roku 1793 pewien deputowany stwierdził, jak się wydaje, dość trafnie, że "słowa są siłą sprawczą rzeczy". Miał rację we Francji końca XVIII stulecia i miałby rację w Polsce początku XXI wieku. To, jak język organizuje życie publiczne, jak wpływa na rzeczywistość społeczną, najlepiej widać przez pryzmat mediów. Blog będzie więc o tym, jak mówią media i jak mówi się w mediach. I co z tego dla nas, odbiorców, w ogóle wynika.


wojtkowskiNazwa bloga: branding+komunikacja

Autor: dr Łukasz Wojtkowski

Kilka słów o blogu:
Blog o brandach, ich strategiach, badaniach marek, tożsamości, wizerunku, life style'ach użytkowników i tym wszystkim, co sprawia, że jedne brandy są skuteczne, a inne znikają z rynku.


nowakNazwa bloga: internety

Autor: dr Jakub Nowak

Kilka słów o blogu:
O kulturach popularnych online i o tym, jak dziś zmieniają się sposoby korzystania z mediów przez fanów, obywateli, konsumentów.
O strategiach podejmowanych przez przemysły kultury i o oddolnych taktykach ludzi, którzy niektóre z produktów oferowanych przez owe przemysły traktują jako własne. A także o warunkujących te procesy: technologiach, prawie, polityce.


szurminskiiNazwa bloga: Media Watcher

Autor: dr Łukasz Szurmiński

Kilka słów o blogu:
Mam swoje pasje... Muzyka, książki, współczesne media (z wieloma wyjątkami), fotografia całym sercem... Biednym ludziom, którzy traktują wpisy blogowe jak artykuły naukowe, prawdę objawioną itp., tłumaczę, że wpisy te są raczej felietonami, rządzą się swoimi prawami, nie są analizą medialną, tylko moją prywatną opinią. Czasem stronniczą, więc "hejterom" proponuję, żeby nie zadawali sobie trudu komentowania, szkoda naszego czasu. Wszelkie "wycieczki" na temat wykształcenia, politologii, dziennikarstwa też nie robią na mnie wrażenia – będę pisał o czym chcę i kiedy pozwoli mi na to czas.


wasilewskiNazwa bloga: Media – to znaczy

Autor: dr hab. Jacek Wasilewski

Kilka słów o blogu:
Media są potworem głodnym treści. Trzeba zapełniać ich paszczę coraz to nowymi ofiarami. Ten blog będzie skupiał się na diecie medialnej: jakie ofiary konsumowane są najczęściej, w jaki sposób się je konsumuje – w całości czy rozczłonkowane na serial, jakie są zachowania medialne i mechanizmy, które sprawiają, że coś przed mediami może się ukryć, a coś innego jest wyszarpywane choćby spod ziemi. Dlaczego coś lubimy, a innym razem hejtujemy. Skąd się biorą takie, a nie inne interpretacje. Jednym słowem: jak sobie za pomocą mediów opowiadamy świat i samych siebie.

Prezentowane na blogu stwierdzenia mają status hipotez i autor zaprasza do ich negowania, by stworzyć syntezę.


lanczynskiNazwa bloga: Blog grywalizacji

Autor: mgr Marcin Łączyński

Kilka słów o blogu:
Blog poświęcony szeroko pojętej grywalizacji w zastosowaniach marketingowych, szkoleniowych i społecznych. Ponieważ grywalizacja to domena praktyków – marketerów, szkoleniowców, osób z NGO – to każdy z wpisów zawierających przegląd badań i teorii związanych z projektowaniem gier podsumowany będzie wnioskiami i praktycznymi aplikacjami wynikającymi z opisywanych mechanizmów. Doświadczenia badaczy, przykłady rozwiązań z gier, teorie psychologiczne, ekonomiczne i kulturoznawcze posłużą nam do budowy mapy narzędzi, po które może sięgnąć każdy zainteresowany korzystaniem z mechanizmów grywalizacji w swojej pracy.


gackowskiNazwa bloga: Blog medialny

Autor: dr Tomasz Gackowski

Kilka słów o blogu:
Blog o tym, co piszczy w mediach – tych mainstreamowych, ale również tych alternatywnych. O czym rozpisują się dziennikarze, co komentują internauci. Innymi słowy: na blogu medialnym będę starał się w marę możliwości, chęci i czasu – trzymać rękę na przyspieszonym tętnie współczesnych mediów. A że to sprawa niełatwa, liczę na interakcję z Wami – drodzy Internauci. Bo z mediami jest trochę tak jak z piłką nożną. Każdy wie, kto powinien być w polskiej kadrze i na jakiej pozycji. Zapraszam do interakcji!


gackowskiNazwa bloga: Głębie powierzchni – popkultura i komunikowanie

Autor: dr Tomasz Olczyk

Kilka słów o blogu:
O tym, że to, co wydaje się płytkie, może być bardzo głębokie, czyli o związkach komunikowania (politycznego i nie tylko), mediów i kultury popularnej. Czasem także o innych moich pasjach naukowych i paranaukowych: komunikacji wizualnej, slajdologii, grafice infor-macyjnej, analizie ramowej i programach do badań jakościowych. Ta druga lista jest długa i ciągle otwarta, więc od czasu do czasu czytelnicy mogą natrafić na coś z zupełnie innej beczki.


majchrzykNazwa bloga: Top Stories

Autor: Monika Kożdoń-Dębecka

Kilka słów o blogu:
Obserwatorka narracji politycznych na szczytach władzy w USA i UE. Kiedyś reporterka głównych serwisów informacyjnych TVP i POLSATU, obecnie medioznawca ze stopniem doktora. Na co dzień prowadzi zajęcia dla studentów Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.


gackowskiNazwa bloga: Blog IT

Autor: Adam Balcerzak

Kilka słów o blogu:
Blog o nowych technologiach i rynku IT oraz ich wpływie na życie mediów, firm i zwykłych ludzi. Będę się dzielił moimi opiniami na tematy związane z rzeczywistym funkcjonowaniem urządzeń, platform, programów i nie tylko. Znajdzie się też miejsce na refleksje związane ze strategią działania firm IT na polu sprzedaży urządzeń i oprogramowania dla klientów końcowych oraz na tematy dotyczące skutecznego wdrażania nowinek w życiu codziennym. Zapraszam do lektury i wymiany zdań!


majchrzykNazwa bloga: Medialna bramka

Autor: Łukasz Majchrzyk

Kilka słów o blogu:
Lorem ipsum.

Polityka plików cookies

Czym są pliki cookies

Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.

 

Polityka plików cookies

1. W związku z udostępnianiem zawartości niniejszego serwisu internetowego stosuje się tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. W niniejszym dokumencie, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw. "ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika tego serwisu internetowego. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.

 

2. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:

  • dostosowania zawartości stron serwisu internetowego do preferencji użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie użytkownika serwisu internetowego i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb,
  • tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
  • utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła,
  • dostarczania użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.

 

3. W ramach tego serwisu internetowego możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:

  • "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
  • pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
  • pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu,
  • "funkcjonalne" pliki cookies, umożliwiające "zapamiętanie" wybranych przez użytkownika ustawień i personalizację interfejsu użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.,
  • "reklamowe" pliki cookies, umożliwiające dostarczanie użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.
  • pliki cookies używane są również przez serwisy do których się odwołujemy np. pokazując multimedia oraz w celach statystycznych.

 

4. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.

 

5. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w niniejszym serwisie internetowym z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania.

 

6. Pliki cookies mogą być zamieszczane w urządzeniu końcowym użytkownika niniejszego serwisu internetowego, a następnie wykorzystywane przez współpracujących z serwisem reklamodawców, firmy badawcze oraz dostawców aplikacji multimedialnych.

 

Jak wyłączyć pliki cookies w przeglądarce?

 

W przypadku korzystania z naszej strony np. na urządzeniach mobilnych lub innych przeglądarkach nie wymienionych powyżej mogą Państwo zapoznać się z możliwością wyłączenia plików cookies w dokumentacji technicznej przeglądarki np. na stronie internetowej producenta.

 

Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla plików cookies stosowanych przez niniejszy serwis internetowy.

 

e-Publikacje

Hiperłącze w tytule przenosi do publikacji dostępnej online na Scribd.com.

MONOGRAFIE

wladza na dywaniku gry szkoleniowe render sb ksiazka
T. Gackowski, Władza
na dywaniku, czyli jak polskie media rozliczają polityków? Nowy model komunikacji politycznej
, Toruń 2013.
M. Łączyński
(współpraca: J. Niewiński),
Gry szkoleniowe. Praktyczny przewodnik, Warszawa 2013.
T. Gackowski, SB wokół dziennikarzy. Stefan Kisielewski i Jerzy Suszko – przyjaźń w czasach PRL, Warszawa 2013.
     
nowak obywa metody badania wizerunku
analiza wizerunku
J. Nowak, Aktywność obywateli online.
Teorie a praktyka
,
Lublin 2011.
T. Gackowski, 
M. Łączyński, Metody badania wizerunku 
w mediach. Czym jest wizerunek. Jak i po co należy go badać

Warszawa 2009.
T. Gackowski, M. Łączyński, Analiza wizerunku w mediach. Podręcznik, Warszawa 2008.
     

skrypt do analizy zawartości
   
T. Gackowski, M. Łączyński, 
Ł. Majchrzyk, A. Matyja, 
M. Wieczorkowski, Skrypt 
do analizy zawartości prasy
, Warszawa 2007.
   
 

REDAKCJE NAUKOWE

MBM 2 nm Quo vaditis okladka
Metodologie badań medioznawczych,
red. T. Gackowski,
Warszawa 2014.
Nowe media. 
Wyzwania i ograniczenia

red. T. Gackowski, 
Warszawa 2013.
Quo vaditis? Interdyscyplinarne horyzonty nauk 
o mediach

red. T. Gackowski, 
Warszawa 2012.
     
Manipulacja okladka Zawartosc mediow okladka pr w rp
Manipulacja w mediach. Media o manipulacji
red. T. Gackowski, J. Dziedzic, Warszawa 2011.
Zawartość mediów, 
czyli rozważania nad metodologią badań medioznawczych

red. T. Gackowski, 
Warszawa 2011.
PR w RP, czyli 
dwadzieścia lat polskiej branży public relations

red. T. Gackowski, 
A. Gackowska, J. Dziedzic, Warszawa 2010.
     
mediokracja a demokracja    
I Ogólnopolski Zjazd Analityków Mediów 
pt. »Mediokracja 
a demokracja«

red. T. Gackowski, 
Warszawa 2009.
   
     

ROZDZIAŁY W KSIĄŻKACH ZBIOROWYCH,
ARTYKUŁY W CZASOPISMACH

przeglad polityczny nm nm
T. Gackowski, Władza
w czasach postmoderni-stycznych; Debata: Słowa
i obrazy bez reguł
,
"Przegląd Polityczny" 2014,
nr 123, s. 161–168.
M. Łączyński, Polskie
blogi kulinarne
– hosting, aktywność internautów
i t
ematyka
, [w:] Nowe
media. Wyzwania 
i ograniczenia
red. T. Gackowski,
Warszawa 2013, 
s. 35–49.
J. Nowak, O badaniu
kultur popularnych
online
, [w:] Nowe media.
Wyzwania i ograniczenia,
red. T. Gackowski,
Warszawa 2013, s. 13–33.
     
nm iccmtd 2013 journal render
T. Gackowski, Jak badać komunikację giełdową? Perspektywa behawioralno-medioznawcza
[w:] Nowe media. 
Wyzwania i ograniczenia

red. T. Gackowski, 
Warszawa 2013, 
s. 177–210.
T. Gackowski, Political Image as the Substance 
of the Political Communication 
in the Era of Post-Politics
, [in:] Proceedings Book of ICCMTD 2013, Famagusta, North Cyprus, 2–4 maja 2013, s. 165–170.
T. Gackowski, Political Image as the Substance 
of the Political Communication in the Era of Post-Politics
, "Online Journal of Communication and Media Technologies”, Volume III, Issue 4, 
October 2013, s. 43–60.
     
kultura i edukacja Quo vaditis okladka  Quo vaditis okladka
Ł. Wojtkowski, 
Mediatization of Politics During U.S. Presidential Election 2008, "Kultura 
i Edukacja" 2012, No. 6 (92), ISSN 1230-266X, 
s. 109–124.
K. BrylskaKomunikaty grożące jako narzędzie nakłaniania - przykłady polskich kampanii społecznych[w:] Quo vaditis? Interdyscyplinarne horyzonty nauk o mediach, red. T. Gackowski, Warszawa 2012, s. 239–262. M. Łączyński, Problemy metodologiczne w prowadzeniu między-narodowych badań ankieterskich, [w:] Quo vaditis? interdyscyplinarne horyzonty nauk o mediach, red. T. Gackowski, Warszawa 2012, s. 263–280.
   

 

 media a polacy  retoryka mediow

retoryka mediow

T. Gackowski, Jak media rozliczają władzę – analiza dyskursu politycznego opiniotwórczych dzienników prestiżowych (ang. broadsheet) na przykładzie rządu 
Donalda Tuska
, [w:] Media a Polacy. Polskie media wobec ważnych wydarzeń politycznych i problemów społecznych, red. K. Pokorna-Ignatowicz, J. Bierówka, 
S. Jędrzejewski, Kraków 2012, s. 73–95.
K. Brylska, Retoryka oskarżeń. Konflikt ideowy na łamach "Gazety Wyborczej" i "Rzecz-pospolitej" w okresie żałoby narodowej po katastrofie smoleńskiej 
[w:] Retoryka mediów, retoryka w mediach
red. M. Marcjanik, 
Warszawa 2012, s. 45–66.
J. Wasilewski, Posłom frykasy, dzieciom ochłapy. Tworzenie podziałów społecznych w mediach, [w:] Retoryka mediów, retoryka w mediach
red. M. Marcjanik, 
Warszawa 2012, s. 11–22.
     
dydaktyka ret  societas comm  retoryka i polityka
J. Wasilewski, Granice retoryki. O modelu nauczania retoryki w świecie zmedializowanym, [w:] Dydaktyka retoryki,
red. B. Sobczak, H. Zgółkowa, Poznań 2011,
s. 75–85.
J. Wasilewski, Od Buzka do Tuska. Opowieści o Polsce, "Societas/Communitas" 2010, nr 2(10), s. 179–212. J. Bralczyk, J. Wasilewski,
O języku preambuły do Konstytucji 1997. Retoryczna inżynieria zgody, [w:] Retoryka i polityka. Dwudziestolecie polskiej transformacji,
red. M. Czyżewski, S. Kowalski, T. Tabako, Warszawa 2010,
s. 83–128.
Instrukcja obslugi  Instrukcja obslugi  polskie jezyki
J. Wasilewski, Wodzowie kontra gracze. Analiza pentadyczna, [w:] Instrukcja obsługi tekstów. Metody retoryki, red. J. Wasilewski,
A. Nita, Sopot 2012,
s. 65–76.
M. Kochan, "Metodologia analizy prasowych
reklam narracyjnych
(na przykładzie reklamy Nescafe Espresso)"
, [w:] Instrukcja obsługi
tekstów. Metody retoryki
,
red. J. Wasilewski, A. Nita, 
Sopot 2012, s. 127–136.
M. Kochan, Mówiony język biznesu, [w:] Polskie języki. O językach zawodowych 
i środowiskowych

red. M. Milewska-Stawiany, 
E. Rogowska-Cybulska,
Gdańsk 2010, s. 139–175.
 okladka  zeszyty prasoznawcze  
M. Kochan, Posąg Mitysa spada na głowę mordercy: ironia tekstu a ironia sytuacji, [w:] Reveren-dissimæ Halinæ Satkiewicz
cum magna æstimatione,
red. G. Dąbkowski,
Warszawa 2008, s. 155–162.
M. Kochan, Kapitan Żbik głosuje na Platformę, 
czyli komiks w służbie reklamy politycznej (analiza przypadku)
, "Zeszyty Prasoznawcze" 
2001, nr 3-4, s. 37–57.
 

Kompetencje

b_134_97_16777215_00_images_badania.jpg

Kompetencje badawcze:

w zakresie: analiz zawartości, analiz dyskursu (również CAD), analiz narracji, analiz wizerunku, kwantytatywnej lingwistyki, FGI, IDI, CAPI, CAWI, CATI, etno- i netografia, analiz marketingowych, analiz internetowych i społecznościowych (web crawling), analiz segmentowych, branżowych i środowiskowych. 

  • projektowanie i tworzenie narzędzi badawczych;
  • planowanie i zarządzanie procesem badawczym;
  • szkolenie i koordynowanie zespołu koderskiego;
  • tworzenie i prezentacja raportów badawczych;
  • tworzenie i prezentacja rekomendacji, płynących z przeprowadzonych badań;
  • wdrażanie wyników badań  implementacja.

b_134_113_16777215_00_images_knowhow.jpg

Kompetencje  eksperckie:

w zakresie: komunikacji politycznej, marketingu politycznego, narracji reklamowej (copywriting), semiologii przekazu, komunikacji giełdowej (doradztwo wizerunkowe, strategie investor relations, crisis management), elektronicznego rynku nadawców (usług linearnych i nielinearnych, również rynek zdelokalizowanych usług audiowizualnych) oraz social media (zarządzanie obecnością w mediach społecznościowych: od pozycjonowania, przez adekwatną ekspozycję, po efektowną interakcję).

  • doradztwo;
  • ekspertyza;
  • rekomendacje;
  • obsługa czasowa i ad hoc;
  • strategie;
  • weryfikacja założeń.

sowa

Kompetencje  dydaktyczne:
zajęcia (również w języku angielskim), zarówno w formie wykładów, jak i ćwiczeń, konwersatoriów i warsztatów badawczych, z przedmiotów, takich jak:

  • Teoria komunikacji społecznej (ćwiczenia/wyklad);
  • Teoria komunikowania masowego (ćw/w);
  • Wiedza o komunikowaniu (ćw/w);
  • Metody badań medioznawczych (w);
  • Socjologia ogólna (ćw/w);
  • Socjologia mediów (ćw/w);
  • Społeczne aspekty funkcjonowania mediów (w);
  • Polski system medialny (ćw/w);
  • Systemy medialne na świecie (ćw/w);
  • Media lokalne i środowiskowe (ćw/w);
  • Komunikacja polityczna (w);
  • Marketing polityczny (w);
  • Komunikacja giełdowa (w);
  • Psychologia giełdy w komunikacji (w);
  • Historia mediów (ćw/w);
  • Historia medioznawstwa (w);
  • Wizerunek w mediach – warsztaty badawcze;
  • Konwersatoria dziennikarskie (co tydzień spotkania z dziennikarzami).

b_134_116_16777215_00_images_szkolenia.jpg

Kompetencje szkoleniowe:

szkolenia dla różnych grup zawodowych  sprzedawców, menadżerów, samorządowców, urzędników, prawników, dziennikarzy i badaczy (ankieterzy, koderzy):

  • wystąpienia publiczne  autoprezentacja;
  • retoryka  sztuka przekonywania;
  • marketing wyborczy;
  • public relations w polityce;
  • komunikacja kryzysowa;
  • zarządzanie obecnością w mediach społecznościowych;
  • zarządzaniem wizerunkiem osób i organizacji.
Facebook Slider
Facebook Slider

Facebook Slider